Parownica do ubrań – jaką wybrać?

Wiele osób krzywi się na samą myśl o tym, że trzeba coś wyprasować. Unikamy więc tego często jak ognia. Jednak nie zawsze się da. Są takie ubrania i takie wydarzenia, że trzeba wziąć żelazko w dłoń i pokonać niechęć. Jednak momentami używanie żelazka i deski może być bardzo męczące. Zarówno dla tych, którzy tego po prostu nie lubią, jak i dla tych, którzy prasują bardzo dużo. Tutaj z pomocą przychodzą parownice. Te urządzenia są poręczne, łatwe w obsłudze i mają mnóstwo innych zalet.

Jak działa parownica? 

Parownica do ubrań prasuje zagniecenia za pomocą pary wodnej. Wystarczy wlać wodę do pojemnika, poczekać aż nabierze odpowiedniej temperatury i można zacząć działać. Co warto dodać, gorąca para wodna pozwala także pozbyć się bakterii – nawet 99% – z różnych powierzchni. Ubranie należy umieścić na wieszaku (niektóre steamery go posiadają, ale zdecydowanie wystarczy zwykły wieszak zaczepiony o drzwi czy szafę), jedną ręką można je lekko naciągać, żeby cząsteczki pary trafiły w każdy zakamarek. Do wyboru mamy modele ręczne oraz stojące parownic. Jeśli więc interesuje cię parownica do ubrań – jaką wybrać? Podpowiadamy! 

Ręczne parownice

Najbardziej imponującą cechą tego ręcznego steamera jest to, jak mały może być. Mówimy tu o urządzeniu ręcznym, więc nie musisz się martwić o zajmowanie zbyt wiele miejsca w bagażu podczas podróży lub utrzymywanie porządku w domu! A ponieważ na jednym uchwycie znajdują się równe ustawienia, możesz prasować zarówno cienkie, jak i grubsze materiały. Ręczna parownica to dobry wybór, jeśli zależy ci na oszczędności miejsca i wygodzie, ale nie prasujesz dużo i często – zbiornik jest dość mały, więc czas prasowania przy ciągłym wymienianiu, mógłby się wydłużyć. Ale tak jak już wspominaliśmy, mały ręczny steamer jest idealny w podróży. Zapakujesz go do walizki – i gotowe!

Parownice stojące

Co prawda parownica do ubrań stojąca zajmuje więcej miejsca w szafie lub garderobie, ale ma większą wydajność w porównaniu z urządzeniami przenośnymi, ponieważ ma większe zbiorniki na wodę i mocne silniki. Świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, kiedy dużo prasujemy, lecz także na przykład w sklepach z odzieżą. Takie steamery są wyposażone w kółka (przypominają nieco odkurzacze), więc są naprawdę mobilne, a dodatkowo nierzadko posiadają wieszak, na którym można prasować ubrania. 

Którą prasownicę wybrać?

Oczywiście to, którą prasownicę do ubrań wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Jeżeli prasujemy mało, nieczęsto, to zdecydowanie bardziej sprawdzić się może prasownica ręczna. Będzie ona również idealna, jeśli mamy mało miejsca. To urządzenie przydatne będzie dla osób, które dużo podróżują i chcą mieć zawsze wyprasowane ubrania. 

Steamer stojący z pewnością lepiej sprawdzi się u osoby, która będzie go używać z dużą częstotliwością. Jest bardziej wydajny i ma więcej programów, więc lepiej poradzi sobie z bardziej wymagającymi tkaninami. Będzie idealny także do butików z ubraniami, dla stylistów i innych działalności związanych z tkaninami.