Pilkarz zawodowy i amatorski – podstawy suplementacji

Suplementacja diety jest bardzo ważna dla każdego sportowca, zarówno wyczynowego, jak i amatora, który marzy o polepszeniu wyników, lepszej wydajności organizmu i nie tylko. Piłkarze są na tyle specyficzną grupą sportowców, że potrzebują zarówno dużej wydajności oddechowej ze względu na aż 90 minut trwania meczu, jak i chwilowych zrywów na czas rozegrania szybkiej akcji. Dlatego ich suplementacja różni się od diety kulturystycznej czy lekkoatletycznej.

Najważniejszym dla zapewnienia długotrwałej pracy mięśni i ich odpowiedniego odżywienia jest zestaw dwóch najbardziej znanych suplementów o przebadanym działaniu. Chodzi tutaj o kreatynę i beta-alaninę. Wszakże ATP i ADP to naturalne transportery substancji odżywczych i energii do mięśni, a to szczególnie przy wzmożonym wysiłku jest konieczne. Takie działanie kreatyny wspierane jest dodatkowo karnozyną, której to ilość zwiększa się dzięki zażywaniu beta-alaniny. To opóźnia zmęczenie mięśniowe i pozwala zredukować kataboliczne skutki długotrwałego wysiłku fizycznego.

W dalszej kolejności, choć nieco niedoceniane przez szczególnie amatorskich trenerów, są witaminy. Wszakże to one regulują pracę całego organizmu i przyczyniają się do ogólnej poprawy wydolności a także zdrowia piłkarza. Wielu intensywnie trenujących piłkarzy nożnych cierpi na niedobory witaminy D, jednakże dla każdego wzmożonego eksploatowania organizmu wskazane są również kompleksowe preparaty z witaminami i minerałami.

Ostatnim elementem w podstawowej suplementacji piłkarza jest kofeina. Jako naturalny stymulant pozwala podnieść wydajność, obniżyć zmęczenie i zredukować jego negatywny wpływ na koncentrację, co obok wydajności fizycznej jest najważniejszym aspektem dobrego piłkarza niezależnie od pozycji na boisku. Taki zestaw jest świetnym początkiem drogi ku karierze.

Więcej na temat witamin pod adresem: https://cheers.com.pl/wiedza/suplementacja-cynku/