Swatch – szwajcarska precyzja i ponadczasowa oryginalność

Nawet jeśli nie śledzisz z uwagą rynku zegarków, to istnieje naprawdę znikome prawdopodobieństwo, że nie znasz tej słynnej, szwajcarskiej marki, która na tle konkurencji wyróżnia się nie tylko wysoką jakością oferowanych produktów, ale również niezwykle oryginalną stylistyką sprawiającą, że ciężko jest pomylić te zegarki z jakimkolwiek innymi. Mowa tutaj oczywiście o projektach od brandu Swatch, którego historia jest najlepszym dowodem na to, że wiara we własną wyjątkowość jest najlepszym sposobem na osiągnięcie spektakularnego sukcesu.

Swatch, czyli kolorowy Swiss Made 

Historia kultowej marki rozpoczyna się dokładnie w 1979 roku, kiedy to do niejaki Nicolas Hayek, reprezentujący jedną z najlepszych wówczas firm consultingowych w Szwajcarii, otrzymał od przedstawicieli podupadających, borykających się z kryzysem przedsiębiorstw zegarmistrzowskich – SSIH oraz Assuag ambitne zadanie, aby niejako je wskrzesić i ponownie zwrócić uwagę wszystkich wielbicieli dóbr luksusowych na oferowane przez nich zegarki. Warto dodać, że już wówczas jeden z najbogatszych krajów na świecie był uważany za istny fundament przemysłu zegarmistrzowskiego, tak więc poddanie się wydawało się być tutaj ostatecznością. Na szczęście Hayek miał zupełnie inne plany… 

Nicolas jako ambitny człowiek czynu, który doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że ówczesny rynek niemal z każdej strony „zalewany” był tanimi, kwarcowymi zegarkami z Japonii oraz państw Dalekiego Wschodu, postanowił podjąć rzuconą mu rękawicę i zamiast namówić właścicieli wspomnianych brandów do najprostszego z dostępnych kroków, a więc ich likwidacji, polecił im zaufać jego intuicji i zdecydował się na ryzykowny krok, który przyniósł bardzo zaskakujące rezultaty. Wpadł on bowiem na pomysł by stojące na krawędzi bankructwa przedsiębiorstwa połączyć w całość i wypuścić na rynek dobry jakościowo produkt, który będzie odznaczał się zaskakująco przystępną ceną. Wizjonerska i jednocześnie, nie ukrywajmy, dość kontrowersyjna idea nie od razu spotkała się z aprobatą, jednak Nicolas nie tracił wiary, na potwierdzenie czego za własne środki nabył większościowy pakiet w SSIH oraz Assuag i tak oto w 1985 roku narodziło się przedsiębiorstwo o dumnie brzmiącej nazwie Swatch

Początki zegarków Swatch 

Pierwszym, flagowym projektem nowopowstałej marki były plastikowe zegarki z analogową tarczą, które podobnie, jak inne dostępne na rynku propozycje wykonane były z najwyższej jakości materiałów, jednak w ich przypadku liczba wykorzystanych do ich stworzenia elementów została znacznie zmniejszona – ze 151 do ledwie 50. Zabieg ten sprawił, że praktyczne czasomierze z powodzeniem mogły być sprzedawane w znacznie niższej cenie, dzięki czemu mogła sobie na nie pozwolić zdecydowanie większa liczba osób. A chętnych nie brakowało tym bardziej, że były one nie tylko wodoszczelne, ale również odporne na wstrząsy, dzięki czemu były w stanie znieść nawet najbardziej ekstremalne warunki. 

Nie był to jednak jedyny wyróżnik dostępnych wówczas zegarków Swatch. Wspomniane czasomierze od innych, dostępnych projektów odróżniały się także przyciągającą uwagę, energetyzującą kolorystyką, dzięki czemu były w stanie dodać barw każdej stylizacji i poprawić nastrój nawet w najbardziej ponury dzień. Marka pozostała zresztą wierna tejże stylistyce po dzień dzisiejszy i dostępne w kolekcji zegarki Swatch bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle projektów sygnowanych logo konkurentów. 

Swatch – zegarki dla fanów nieoczywistych dodatków 

Do kogo pasuje zegarek Swatch? Bez wątpienia do każdej osoby, która nie boi się łamać utartych, nieaktualnych schematów i lubi wyrażać swój własny, oryginalny styl za pomocą codziennych stylizacji bądź też niesztampowych dodatków. Choć wielu może się wydawać, że to tylko zwykły zegarek, to nie da się ukryć, że na przestrzeni lat stał się on niejako prawdziwym dziełem sztuki oraz sposobem na wyrażanie własnych przekonań.

Nawiązanie do sztuki nie jest tutaj bynajmniej przypadkiem – wielokolorowe zegarki Swatch od samego początku były bowiem związane z najsłynniejszymi artystami z całego świata. Marka ma na swoim koncie m.in. współpracę z legendarnym Keithem Haringiem, którego rozpoznawalne grafiki z grubymi konturami zdobiły tarcze oraz paski zegarków, a także może pochwalić się pokaźną ilością projektów opatrzonych nawiązaniami do popularnych bajek oraz filmów, czy też obrazów autorstwa wybitnych malarzy, takich jak chociażby Gustav Klimt.

Zegarki Swatch – trwałość, jakość i różnorodny design 

Historia tego szwajcarskiego producenta jest najlepszym dowodem na to, że czasem nawet najbardziej niedorzeczne pomysły mogą przynieść najlepsze, możliwe rezultaty, a unikalny design stanowi jedynie dodatkowy atut. A skoro o wzornictwie mowa… dzięki nieustającej popularności Swatch zdecydował się znacznie rozszerzyć swoją ofertę i obecnie w prezentowanych kolekcjach można odnaleźć także minimalistyczne i bardziej eleganckie zegarki, które dopełnią każdą, casualową stylizację.